پيشگيري و مديريت بحران PCMT

مجله اینترنتی علمی، آموزشی و اخبار در زمینه پيشگيري و مدیریت بحران و سوانح

كارگروه ويژه زنان در سازمان مديريت بحران تشكيل مي‌شود

مدير كل امور زنان جمعيت هلال‌احمر از تشكيل كارگروه ويژه زنان در سازمان مديريت بحران خبر داد.
فاطمه زعفراني بهروز در گفت‌وگو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا»،‌ در خصوص دستاوردهاي همايش «‌بررسي راه‌هاي تقويت و بهبود نقش زنان در فعاليت‌هاي بشردوستانه» ‌اظهار داشت:‌ اهميت دادن به فعاليت‌هاي بشردوستانه براي حضور و مشاركت زنان در تمامي عرصه‌هاي اجتماع به منظور ارائه الگو از زن مسلمان براي ساير كشورهاي اسلامي از جمله دستاوردهاي اين همايش است.

وي اضافه كرد:‌ توليد دانش با نوانديشي و بازنگري در تعاريف، قالب و گستره فعاليت‌هاي بشردوستانه بر اساس فرهنگ اسلامي در فراخوان و ارائه آن به فرهيختگان جامعه همچنين فراهم آوردن زمينه پژوهش در مورد موضوعات و محورهاي همايش يعني جايگاه و راهكارهاي تقويت و بهبود نقش زنان در فعاليت‌هاي بشردوستانه و دريافت بيش از 90 مقاله از فرهيختگان به منظور استفاده از آرا و انديشه‌هاي پژوهشگران و نويسندگان مقالات در تدوين، تكميل و تصحيح برنامه جامع زنان را از ديگر دستاوردهاي اين همايش نام برد.

زعفراني بهروز تصريح كرد:‌ جلب همكاري و مشاركت و به كار گرفتن توان پژوهشي و آموزشي مراكز علمي حوزه و دانشگاه به ويژه مركز مطالعات زنان حوزه علميه قم، موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني ‌(رحمت‌الله عليه)، گروه آموزشي امداد و نجات دانشگاه تهران و مركز مطالعات زنان و گروه روانشناسي دانشگاه الزهرا (سلام‌الله عليها) نيز از دستاوردهاي همايش فوق است.

وي به برگزاري 2 كارگاه آموزشي اشاره كرد و اظهار داشت:‌ كارگاه نقش‌آفريني زن از ديدگاه انديشه ديني به منظور تبيين حدود و چگونگي نقش‌آفريني زنان در عرصه خدمات بشردوستانه از منظر آموزه‌هاي وحياني و آسيب‌شناسي، مشاركت و تبيين راهكارهاي انديشه ناب اسلامي به منظور پيشگيري از آن همچنين كارگاه حضور و مشاركت زنان در نجات و امداد به منظور تبيين توانايي و نوع مشاركت زنان در امداد و نجات از نظر علمي و فني و اجرايي از برنامه‌هاي اين مركز است.

مدير كل امور زنان جمعيت هلال احمر درباره مصوبات همايش "بررسي راههاي تقويت و بهبود نقش زنان در فعاليت‌هاي بشردوستانه " اظهار داشت: ‌حفظ كرامت و شأن انساني زنان در عرصه فعاليت‌هاي بشردوستانه،‌ ارائه راهكارهاي كاربردي كردن جايگاه زن از منظر اسلام با عنايت به فرمايشات حضرت امام خميني‌(ره) و مقام معظم رهبري در اين خصوص،‌ ارتقاي جايگاه زنان در ساختار تشكيلاتي جمعيت،‌ بهره‌گيري از توانمندي زنان در سطوح مديريتي از مصوبات اين همايش است.

وي در ادامه گفت: زمينه‌سازي حضور فعال زنان جمعيت هلال احمر،‌ به عنوان نمايندگان زن مسلمان ايراني‌ در عرصه بين‌المللي به منظور آشناسازي ديگر جمعيت‌هاي ملي با نوع و نحوه فعاليت زنان در ايران همچنين فضاسازي در ارائه الگوي زن مسلمان به عنوان نماد بشردوستي، آزادگي و عفاف به ساير كشورها به ويژه كشورهاي اسلامي و نفي خودباختگي زنان مسلمانان در برابر فرهنگ غرب،‌ ارائه پيشنهاد تشكيل كارگروه ويژه زنان در سازمان مديريت بحران را از ديگر مصوبات اين همايش نام برد.

خبرگزاري فارس
+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 15:50  توسط بهروز بهادري  | 

برگزاري سيزدهمين گردهمايي معاونين امور داوطلبان جمعيت هلال احمر سراسر كشور

با حضور رئيس جمعيت هلال احمر؛ سيزدهمين گردهمايي معاونين امور داوطلبان جمعيت هلال احمر سراسر كشور در مشهد مقدس برگزار شد.
به گزارش مهر؛ دكتر ابوالحسن فقيه در اين مراسم، حذف چرخه ها و قوانين ايجاد شده در راستاي جذب امور خيريه مردمي را از جمله هدف گذاريهاي جمعيت هلال احمر در سال جاري عنوان كرد و افزود: جمعيت هلال احمر كشور يك جمعيت مردم نهاد است كه در راستاي جذب آحاد مردم به عنوان داوطلب، بايد زمينه و مقدمات اداري به منظور روان سازي و تسهيل فراهم شود.
رئيس جمعيت هلال احمر در رابطه با تعداد داوطلبان اين جمعيت اظهار داشت: در حال حاضر در كشور در حدود 435 هزار نفر داوطلب جذب پايگاه هاي هلال احمر كشور شده‌اند كه اين رقم، رقم مناسبي نيست.
دكتر فقيه با اشاره به اينكه در حال حاضر در حدود 10 برابر جمعيت فعلي داوطلب بايد جذب پايگاههاي هلال احمر كشور شوند، تاكيد كرد: در اين راستا با ترسيم يك افق بلند مدت بايد تا پايان برنامه پنجم توسعه به اين هدف دست يابيم.
وي جذب و نگه داشت داوطلبان جمعيت هلال احمر را از اهداف اين نهاد در راستاي امداد رساني و خدمت به اقشار آسيب پذير جامعه دانست و گفت: جذب نيروي داوطلب براي جمعيت هلال احمر از جمله اهداف و سياست هاي اصلي است اما آنچه كه مسلم است بايد نيروي جذب شده ساماندهي شود تا در مواقع موردنياز به سرعت بتوان از آنها كمك گرفت.
همچنين در اين مراسم، رئيس سازمان داوطلبان جمعيت هلال احمر از ايجاد خانه هاي داوطلب محلي در استانهاي كشور تا پايان سال خبر داد و گفت: با توجه به موفقيت طرح خانه هاي داوطلب محلي در استانهاي قم، سمنان و بوشهر اين طرح تا پايان سال در استانهاي سراسر كشور اجرا مي شود.
پورطلوعي با اشاره به اينكه با اجراي اين طرح در مراكز استانهاي كشور پنج پايگاه محلي داوطلب ايجادخواهد شد، تصريح كرد: همچنين در شهرستانهاي سراسر كشور دو پايگاه محلي داوطلب ايجادخواهد شد.
وي با اشاره به جايگاه خدماتي اين سازمان به اقشار آسيب پذير جامعه گفت: با اجراي طرح داوطلب محلي و ساماندهي آنها مي توان از توان اين نيروها در اعزام به مناطق بومي و جلوگيري از اعزام از مراكز استانها استفاده كرد.
همچنين در حاشيه اين مراسم، تمبر يادبود پنجاهمين سالگرد تاسيس سازمان داوطلبان جمعيت هلال احمر نيز رونمايي شد.
اين تمبر به منظور ترويج فرهنگ داوطلبي در 200 هزار سري تهيه شده است كه در دو مرحله براي استفاده در مرسولات داخلي و خارجي در استانهاي كشور توزيع مي شود.

منبع: جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 15:32  توسط بهروز بهادري  | 

مانور تخصصي امداد و نجات جاده‌اي در نير برگزار شد‌

مانور تخصصي امداد و نجات جاده‌اي استان اردبيل در شهر نير برگزار شد.


به گزارش خبرگزاري فارس از اردبيل، در اين مانور كه بعد از ظهر روز پنچشنبه در محور اردبيل – نير برگزار شد، شركت‌كنندگان و نيروهاي عمل كننده با استفاده از آخرين يافته‌ها و تجهيزات و امكانات خود در اين مانور شركت كرده و آمادگي خود را نشان دادند.
در اين مانور كه با هدف حفظ آمادگي و افزايش سرعت عمل امدادگران برگزار شد، شركت‌كنندگان اعم از امدادگران جاده‌اي و كوهستاني جمعيت هلال‌احمر شهرستان‌هاي استان امدادرساني به انواع حوادث و تصادفات جاده‌اي را تمرين كردند.
در مراسم آغازين اين مانور، مديرعامل جمعيت هلال‌احمر استان اردبيل در سخناني با اشاره به برگزاري دوره‌هاي مختلف تخصصي امداد و نجات گفت: با ساماندهي بيش از 35 هزار امدادگر در استان تلاش مي‌كنيم تا زمينه برگزاري آموزش‌ها و دوره‌هاي تخصصي را براي آنها فراهم كنيم.
ميرفخرالدين زاهد افزود: در كنار ساماندهي نيروهاي امدادي و اكيپ‌هاي امدادرسان كوهستان مناطق شهري براي امدادرساني در حوادث غيرمترقبه نيروها و اكيپ‌هاي كمك‌رسان جاده‌اي را نيز فعال كرده‌ايم تا در مواقع ضروري بتوانيم از توانمندي آنها استفاده كنيم.
وي از مجهز شدن كليه پايگاه‌هاي امداد و نجات جاده‌اي به خودروها و ست كامل نجات اشاره كرد و اظهار داشت: امسال نيز تلاش مي‌كنيم تا با افزايش تعداد پايگاه‌هاي امداد و نجات جاده‌اي كيفيت خدمات‌رساني در آنها را ارتقا دهيم.
به گزارش فارس مديرعامل جمعيت هلال‌احمر استان اردبيل با ابراز خرسندي از برگزاري مانورهاي تخصصي نظير امداد و نجات جاده‌اي، كوهستاني، جنگلي و اسكان اضطراري خاطر نشان كرد: برگزاري اين مانورها علاوه بر تمرين تخصصي در بعد آموزش و امداد و نجات گروه‌هاي ما را آماده و مهياي مقابله با هرگونه حوادث مي‌كنند.
وي استان اردبيل را جزو 10 استان حادثه‌خيز كشور اعلام كرد و ادامه داد: سالانه بيش از 400 گونه بلاياي طبيعي و حوادث غيرمترقبه در اشكال كوچك و بزرگ در نقاط مختلف استان رخ مي‌دهد.
زاهد در پايان سخنان خود اضافه كرد: سعي مي‌كنيم با حفظ آمادگي نيروهاي خود و تجهيزات و امكانات پيشرفته براي آنها زمينه سرعت عمل و حضور امدادگران در كوتاه‌ترين فاصله زماني را در سر صحنه فراهم كنيم.

خبرگزاري فارس
+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۹ساعت 12:47  توسط بهروز بهادري  | 

عدم مهار آتش سوزي چاه نفت نشانه ضعف مديريتي است

نماينده قصرشيرين در مجلس با اشاره به عدم مهار آتش سوزي يک چاه نفت در نفت شهر گفت: اين ناشي از ضعف مديريت مسئولان وزارت نفت و همچنين مسئولان استاني و محلي است.

به گزارش سرويس اقتصادي آريا فرهاد تجري نماينده قصر شيرين و سرپل ذهاب با اظهار تاسف از عدم مهار آتش سوزي يک چاه نفت در نفت شهر گفت: متاسفانه روزانه سرمايه ملي در اين چاه به هدر مي رود و با کمال تاسف شنيده مي شود که احتمال سرايت اين آتش سوزي به چاه هاي ديگر و مشتعل شدن آن چاه ها هم وجود دارد.
وي عدم مهار اين آتش سوزي را نشانه ضعف مديريت در بين مسئولان نفتي ملي و استاني ذکر کرد و گفت: متاسفانه مسئولان تدبير لازم را براي جلوگيري و پيش گيري از هرگونه حريق در اين چاه ها نداشته و اين نشانه ضعف بزرگ مديريتي است.
عضو کميسيون حقوق و قضائي مجلس اضافه کرد: بنابه گفته مسئولان محلي اگر در همان روزهاي اول حريق، امکانات لازم براي مهار آتش سوزي وجود مي داشت آتش سوزي گسترش پيدا نمي کرد و دامنه آن توسعه نمي يافت و اگر در همان روزهاي اول وقوع انفجار با کمترين زمان اين چاه مهار مي شد موضوع تا اين اندازه خسارت آفرين نمي شد.
تجري افزود: اگر آتش سوزي اين چاه نفت به چاه هاي ديگر سرايت پيدا کند به يک فاجعه بزرگ در اين منطقه تبديل خواهد شد، گفت: در صورت سرايت حريق به چاه هاي ديگر خسارت آن غيرقابل جبران خواهد بود. در ضمن هم اکنون دود غليظ ناشي از اين آتش سوزي علاوه بر ضرر و زيان براي مردم منطقه، براي زيست محيطي استان نيز آثار زيانباري دارد.
وي از مسئولان دولت به خصوص از رئيس جمهور و وزير نفت خواست تا حساسيت بيشتري نسبت به حريق اين چاه نفت داشته و تدابير لازم را بيانديشند.
به گفته تجري پس از انفجار اين چاه نفت 3 نفر کشته و 15 نفر دچار سوختگي شديد شدند.


خبرگزاري آريا
+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۹ساعت 12:46  توسط بهروز بهادري  | 

مديريت شبکه توزيع گاز تهران در برابر زلزله احتمالي

مديرعامل شرکت گاز استان تهران از نصب شبکه هوشمند لرزه نگار (سيستم اسکادا) در شهر تهران به منظور مديريت شبکه توزيع گاز تهران در برابر زلزله احتمالي خبر داد.


به گزارش خبرنگار شانا، يعقوب علي حسين نيا گفت: سيستم اسکادا وظيفه جمع آوري اطلاعات را به عهده دارد و در لحظه حادثه با نرم افزارهايي که در آن نصب شده به صورت هوشمند گاز شهر را هدايت خواهد کرد.

مديرعامل شرکت گاز استان تهران تصريح کرد: سيستم هاي هوشمند لرزه نگار (سيستم اسکادا) ظرف سه سال آينده با هزينه‌اي افزون بر 150 ميليارد تومان در سراسر شهر تهران نصب خواهد شد.

وي با بيان اين که شرکت گاز استان تهران همواره در زمينه مقابله با بحران پيشگام بوده است، افزود: اين شرکت از سال 81، حتي قبل از ابلاغ قانون مقاوم سازي شريان هاي حياتي در مقابل حوادث، به انجام فعاليت هايي به منظور آماده شدن استان تهران در مقابل بحران اقدام کرد.

حسين نيا جمع آوري شيرهاي پياده روها را از جمله اقدام هاي شرکت گاز استان تهران براي مقابله با بحران عنوان کرد و گفت: با توجه به اين که وجود شيرهاي پياده رو در مواقع بحران مي تواند خطرساز باشد، اقدام به جمع آوري اين شيرها شد.

وي گفت: تاکنون 80 درصد از اين شيرها در سراسر استان تهران جمع آوري شده است و اميدواريم تا اواسط سال 90 بتوانيم اين پروژه را به پايان رسانيم.

مديرعامل شرکت گاز استان تهران با بيان اين که در سال جاري در زمينه مديريت بحران گام هاي بزرگي برداشته شده است، گفت: در سال جاري، ستاد فرماندهي و مديريت بحران شهر تهران پايه ريزي شده است.

وي با يادآوري اين که بيش از 11 کانکس مديريت بحران که شامل انواع تجهيزات به منظور مقابله با بحران مي شود، در نقاط امن تهران تعبيه شده است، گفت: از جمله اقدام هاي ديگر به منظور مقابله با بحران، استقرار امدادگران موتورسوار در شهر تهران است.

حسين نيا با بيان اين که هم اکنون گام هاي صفر تا پنج مديريت بحران، همچنين شرح وظايف براي 43 نفر نيز به منظور انجام شغل هاي کليدي در مواقع بحران تعريف شده است، گفت: در زمينه مديريت بحران شهر تهران شش استان ( اصفهان، مرکزي، قم، قزوين، سمنان و مازندران) نيز به عنوان استان هاي معين تعريف شدند تا در مواقع بحران هر کدام با شرح وظايفي در نقطه اي از تهران مستقر و اقدامات لازم را انجام دهند.

مديرعامل شرکت گاز استان تهران گفت: هم اکنون صنايع موجود در تهران نيز مجهز به سوخت دوم شده اند تا در مواقع قطع گاز در شرايط بحراني با مشکل رو به رو نشوند.

منبع: شانا
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۹ساعت 14:3  توسط بهروز بهادري  | 

امدادگران آتش سوزي در جنگل هاي بناب ارسنجان را مهار كردند

با تلاش تيم امدادي جمعيت هلال احمر ارسنجان، آتش سوزي در جنگل هاي بناب اين شهرستان مهار گرديد.
 روزهاي 14 و 15 خرداد ماه با اعلام وقوع آتش سوزي دوباره در جنگل هاي بناب ارسنجان، يك تيم از امدادگران جمعيت هلال احمر اين شهرستان به سرپرستي مسوول امداد اين شعبه به محل آتش سوزي اعزام شدند.
امدادگران با صعود به ارتفاعات، طي يك عمليات 5 ساعته آتش را مهار نمودند. علت حادثه گزارش نشده است.

جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۹ساعت 14:0  توسط بهروز بهادري  | 

با تلاش نجاتگران شهرستان داراب دو جوان از مرگ حتمي نجات يافتند

13 خرداد در پي تماس تلفني اهالي روستاي لايزنگان با كشيك جمعيت هلال احمر و فرمانداري داراب و نيز بخشداري رستاق مبني بر گرفتار شدن دو جوان شانزده و بيست ساله در ديواره كوه نعل سياه، اكيپ تخصصي نجاتگران كوهستان جمعيت هلال احمر شهرستان داراب به منطقه اعزام و پس از 5 ساعت جستجو در كوه ها و قله هاي مرتفع و صعب العبور منطقه موفق به يافتن اين دو جوان شدند.

امدادگران داراب با برپايي كارگاه هاي صعود و فرود موفق به دستيابي به اين دو جوان و انتقال آنها به پايين كوه شدند.

جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۹ساعت 14:0  توسط بهروز بهادري  | 

راهبرد مقابله با زلزله تهران:مقبول يا مردود؟

پاسخ مهندس سعيد منتظر القائم معاون پيشگيري و كاهش خطر پذيري سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران  به پرسش نشريه «منظر » درباره زلزله در تهران

 ماهنامه منظر خرداد 1389 : سه نشانه اصلي وجود دارد كه براساس آن مي‌گوييم زلزله تهران حتمي است ؛ اول، بلندي‌هاي البرز كه زمين‌شناسان آن را از نشانه‌هاي زلزله مي‌دانند. بعدي گسل‌هاي اصلي تهران هستند كه در امتدادشان قبلا پارگي و شكستگي اتفاق افتاده است و نشانه آخر هم منابع تاريخي هستند كه وقوع زلزله در گذشته تهران را تاييد مي‌كنند.

بنابراين، اعلام خطر برای هشياري بايد به گونه‌اي باشد که مردم امکان واکنش داشته باشند. در غير اين صورت ترساندن مردم و ایجاد تشویش، نه تنها مؤثر نیست؛ بلكه زيان هم دارد. از طرف ديگر، راه‌حل خروج و رفتن از يك شهر به خاطر احتمال وقوع زلزله، در دنيا به عنوان راه حل مناسب شناخته نشده و سابقه ندارد. راه‌حل منطقي، ساختن بناهاي مقاوم در برابر زلزله است كه همه مسوولان در اين زمينه توافق دارند.

ازچند سال پيش طرح هاي گوناگوني در سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران آغاز شده كه خوشبختانه بسياري از آنان به نتيجه رسيده‌اند و برنامه هاي ديگر هم در دست اجرا هستند. مثلا مقاوم‌سازي ساختمان‌ها برايمان اهميت ويژه‌اي دارد؛ چون بيش از90 درصد تلفات زلزله براثر خراب شدن ساختمان‌هاست. در سازمان ضوابطي براي ساخت و ساز، حتي ساختمان‌سازي روي گسل‌هاي اصلي تهران مشخص شده كه ساختمان‌سازان ملزم به رعايت آن هستند. تلاش خواهيم كرد با كنترل، نظارت و آموزش بيشتر، از مقاومت ساختمان‌هاي جديد مطمئن باشيم. درباره ساختمان‌هاي موجود هم فعاليت را آغاز كرده‌ايم. سازمان براي مقاوم‌سازي ساختمان‌هاي دو و سه طبقه يك دستورالعمل  تجويز مي‌كند. اجراي اين دستورالعمل بسيار ساده و در زمان كوتاه قابل اجراست و حداقل باعث مي‌شود حداقل خسارت‌هاي جاني زلزله كاهش يابد.

همچنين، بر اساس مصوبه سال گذشته شورای شهر تهران به نام "طرح جامع کاهش خطرپذیری زلزله در شهر تهران"، اخیراً طرحی به دست ما رسیده که براساس آن در بافت‌های فرسوده، در فواصل 500 متر، زمینی را برای كمك رسانی آزاد کنیم. بر اساس این طرح شاید مشکل بافت‌ فرسوده حل نشود، اما مشکل امدادرسانی حل می‌شود.علاوه براين، حدود يكصد پايگاه مجهز پشتيباني مديريت بحران در شهر تهران راه‌اندازي شده است. گروه‌هاي داوطلب واكنش اضطراري محله (دوام)را در برخي محله ها  تشكيل داده‌ايم كه در حال گسترش به همه محله هاست. يك سامانه اتوماتيك تخمين خسارت را در شهر تهران ايجاد كرده‌ايم كه پنج دقيقه پس  از زمين لرزه نقشه‌هايي به شما مي‌دهد كه ميزان خسارت را در تمام نقاط تهران مشخص مي‌كند.

فهرست اقدامات انجام شده طولاني است كه من به چند مورد ديگر مثل احداث ساختمان مركز فرماندهي و ستاد مديريت بحران شهر تهران، طرح اسكان اضطراري در چند منطقه ازجمله پارك چيتگر اشاره مي‌كنم كه بخشي از تاسيسات و امكانات هم آماده شده است.برنامه هاي زيادي هم داريم كه اجرا خواهند شد. بنابراين آمادگي ما روزبه روز بيشتر مي‌شود.

منبع : سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 16:0  توسط بهروز بهادري  | 

مانور مقابله با آلودگی هوا در شرق تهران برگزار می شود

نخستین مانور مقابله با آلودگی هوا ، به طور همزمان در مناطق 4 ، 8 و 15 برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه هشت ، محمدرضا گودرزی رئیس ستاد مدیریت بحران منطقه با اعلام این مطلب گفت: این مانور بنا بر اعلام سازمان حفاظت محیط زیست و شرایط اضطرار آلودگی هوا، و با حضور اوژانس تهران ، سازمان آتش نشانی، نیروی انتظامی، پلیس راهور، معاونین و واحد محیط زیست منطقه در پایگاه ویژه فدک برگزار می شود.

وی به توزیع 2 هزار و 500 ماسک میان شهروندان اشاره کرد و افزود: مانور مقابله با آلودگی هوا در 4 نقطه منطقه ازجمله میدان هفت حوض، هلال احمر، رسالت و تقاطع گلبرگ - کرمان به  طور همزمان برگزار می شود.

گودرزی گفت : در روز 18 خرداد ماه جاری در 3 نقطه پر ازدحام منطقه (نبوت ، رسالت ، هلال احمر) چادرهای اکسیژن برپا می شود و به افرادی که از آلودگی هوا دچار مشکل تنفسی شده اند، به صورت سرپایی اکسیژن می دهند.

رئیس ستاد مدیریت بحران منطقه هشت تصریح کرد: به دلیل آلودگی هوا، از ورزش صبحگاهی پرسنل در این روز جلوگیری می شود.

وی تعطیلی تمامی کانکس های  تحویل دوچرخه ،جلوگیری از فعالیت واحدهایی که موجب افزایش آلودگی هوا می شوند، روان سازی ترافیک، توزیع بروشور میان شهروندان و ماسک یکبار مصرف را از جمله برنامه های مانور مقابله با آلودگی هوا عنوان کرد.

 منبع :سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 15:57  توسط بهروز بهادري  | 

هلال احمر سيستان و بلوچستان به ‪ ۲۰۰۰‬مصدوم توفان امدادرساني كرد

جمعيت هلال احمر سيستان و بلوچستان اعلام كرد: به دنبال وقوع توفان موسوم به فت و جاري شدن سيلاب در جنوب اين استان امدادگران هلال احمر در شهرستان چابهار به دو هزار و ‪ ۶۸۱‬مصدوم در قالب ‪ ۴۸۹‬خانوار امدادرساني كردند.


به گزارش روز دوشنبه اين جمعيت، بارندگيها در شهرستان سرباز و چابهار و در محاصره قرار گرفتن تعدادي از روستاها و اماكن مسكوني و عمومي در اين مناطق تعدادي از منازل مسكوني را تخريب كرده است.

‪ ۹۵‬امدادگر و ‪ ۱۶‬نفر از كاركنان جمعيت هلال احمر شهرستان چابهار از زمان وقوع توفان تا ديروز يكشنبه اقلامي از جمله چادر امدادي، نايلون سنگري، موكت، فانوس، پتو، تن ماهي و كنسرو لوبيا بين آسيب ديدگان توزيع كردند.

امدادگران جمعيت هلال احمر سيستان و بلوچستان با توجه به احتمال بارش ناشي از اين توفان در شهرستانهاي ديگر تا زمان برگشت شرايط جوي به حالت عادي در حال آماده باش هستند.

با توجه به نياز منطقه، هلال احمر سيستان و بلوچستان بالگرد و قايق به شهرستانهاي خسارت ديده اعزام كرد.

خبرگزاري جمهوري اسلامي
+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 15:55  توسط بهروز بهادري  | 

مديركل مديريت بحران خراسان رضوي: بيش از 75 درصد استان در معرض خطر سيل قرار دارد

مديركل مديريت بحران خراسان رضوي گفت: بيش از 75 درصد از استان در معرض خطر سيل با درجه متوسط و خيلي زياد قرار دارد. به گزارش واحد دريافت خبر ايسنا - منطقه خراسان، جواد عرفانيان با بيان اين مطلب اعلام كرد: به منظور جلوگيري از حوادث ناشي از سيل اقدمات پيشگيرانه‌اي مثل اجراي سازه‌هاي آبي كنترل سيلاب، پروژه‌هاي آبخيزداري و لايروبي بسياري از رودخانه‎هاي خطر خيز در مناطق جمعيتي توسط اين مديريت صورت گرفته است.

وي افزود: پايش حريم و بستر رودخانه‌ها توسط اكيپ‌هاي گشت، نظارت و شناسايي مقصران و معرفي آن‌ها به مراجع قضايي، اخذ احكام و اجراي آن‌ها در راستاي آزادسازي حريم، نصب تابلوهاي هشدار سيل و اعلام پيش آگاهي و پيش‌بيني بارندگي از ديگر اقدامات پيشگيرانه بوده است.

عرفانيان تصريح كرد: در سال گذشته 76 ميليارد و 850 ميليون ريال و از اعتبارات سال 87 نيز مبلغ 160 ميليارد ريال علاوه بر اعتبارات دستگاه‌ها از محل اعتبارات ملي حوادثي به دستگاه‌هاي ذيربط اختصاص يافته است تا در خصوص مهار سيلاب و كاهش سيل، هزينه كنند.

وي ادامه داد: اگر چه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان تاكنون پروژه‌هاي مذكور را در راستاي مهار و كنترل سيل، اجرا و يا تصويب و جهت اجرا ابلاغ كرده و خدمات شايسته‌اي در زمينه بازسازي مناطق آسيب ديده به ويژه در روستاهاي سيل زده انجام داده است ولي رسيدن به نقطه مطلوب عزم عمومي شهروندان را مي‎طلبد.

مديركل مديريت بحران خراسان رضوي افزود: پوشش گياهي فقير به علت استفاده بي‌رويه از مراتع، تبديل مراتع به ديم‌زارهاي كم بازده كه موجب ايجاد روان آب‌هاي سطحي مي‌شود، احداث بندهاي خاكي كوتاه غيراصولي توسط عده‌اي در مناطق سيل خيز، تجاوز به حريم و بستر رودخانه‌ها و تغيير مسير آن‌ها، ايجاد پل‌هاي غير اصولي در مناطق ييلاقي توسط برخي مالكان باغ‌ها و ويلاها و ريختن خاك و نخاله از جمله مهمترين عوامل ايجاد خسارت سيل است.


عرفانيان با اشاره به اتفاقات روزهاي 31 ارديبهشت و اول خرداد كه سيل، طوفان، تگرگ و صاعقه، مشهد و 8 شهرستان را همزمان فرا گرفت، اظهار داشت: با وجود اطلاع‌رساني‌هاي انجام شده در خصوص وقوع سيل و هشدارهاي مكرر توسط رسانه‎ها، شاهد جان باختن 9 نفر و وارد شدن خسارت به برخي منازل مسكوني و زمين‎هاي كشاورزي در استان و چند دستگاه خودرو سواري در مشهد بوديم.

وي با تشكر از همكاري رسانه‎هاي گروهي و قابل قبول توصيف كردن روند اطلاع‌رساني، خاطرنشان كرد: بروز چنين اتفاقاتي نتيجه توجه نكردن به هشدارهاست و اين در حالي است كه با هشدارها و اطلاع‌رساني سريع، از بروز حادثه براي كساني كه به هشدارها توجه كرده بودند پيشگيري شد و با آمادگي‌هاي دستگاه‌هاي امدادي و كمك‌هاي مردمي علاوه بر نجات جان حدود 200 نفر از كساني كه در معرض سيل قرار گرفته بودند، از تردد صدها دستگاه خودرويي كه قصد عبور از سيل را داشتند جلوگيري شد. همچنين با توجه به اين‌كه سيل 31 خرداد مصادف با روز تعطيلي و اطراق شهروندان در نقاط ييلاقي و بعضا سيل‌خيز بود، جمع كثيري از آن‌ها به موقع از محل تخليه شدند.

منبع: خبرگزاري دانشجويان ايران

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 15:54  توسط بهروز بهادري  | 

هشدار براي جلوگيري خسارات طوفان فت در استان سيستان و بلوچستان


3 محور فرعي در سيستان و بلوچستان مسدود شد

فرمانده پليس راه سيستان و بلوچستان گفت: بر اثر طغيان رودخانه ها سه محور فرعي در جنوب سيستان و بلوچستان مسدود است.
«اردوان قاسمي» ديروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: در حال حاضر سه محور فرعي سه راهي نگور به بريس و گواتر، سه راهي پيشين به پيشين و جاده ساحلي چابهار-بريس از شنبه به دليل طغيان رودخانه هاي محلي مسدود شده است.
فرمانده پليس راه سيستان و بلوچستان گفت: محورهاي مسدود شده كم تردد هستند و بيشتر ترددهاي محلي در اين مسيرها انجام مي شود.
ازسوي ديگر - مديركل دفتر حوادث پيش بيني نشده استانداري سيستان و بلوچستان اعلام كرد: توفان موسوم به «فت» طي چند روز گذشته به تاسيسات زيربنايي در شهرهاي جنوب اين استان خصوصا در بخش شبكه برق، راه، كشاورزي و فضاي سبز خسارات وارد كرده است.
حجت علي شايانفر در گفت وگو با ايرنا افزود: در مجموع 200 روستاي جنوب استان به دليل اين توفان، مشكل قطعي برق پيدا كردند اما تا شنبه شب شبكه برق 80 روستا وارد مدار شده است.
وي ادامه داد: كاركنان شركت برق با بسيج امكانات از ساير شهرستان هاي استان به خصوص مناطق همجوار در حال پيگيري رفع مشكل برق روستاهاي باقيمانده هستند.
مديركل دفتر حوادث پيش بيني نشده استانداري سيستان و بلوچستان گفت: حداكثر سرعت «توفان فت» در جنوب استان به 85 كيلومتر در ساعت و حداكثر ارتفاع موج در ساحل چابهار نيز به چهار متر رسيده است.
وي گفت: تا اين لحظه هيچگونه خسارت جاني بر اثر توفان فت در جنوب سيستان و بلوچستان گزارش نشده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 14:23  توسط بهروز بهادري  | 

فرمانده يگان حفاظت منابع طبيعي: جنگل‌هاي زاگرس از لحاظ آتش سوزي بحراني‌ترين منطقه كشور است

فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري، از وضعيت بحراني جنگل‌ها و مراتع حاشيه زاگرس در برابر آتش سوزي خبر داد.


به گزارش روز يكشنبه گروه اقتصادي ايرنا به نقل از روابط عمومي سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور، تقي ايرواني جنگل‌هاي زاگرس را درشرايط فعلي به لحاظ حريق بحراني‌ترين منطقه كشور نام برد و بيشتر حوادث رخ داده دراين حوزه را ناشي از عوامل انساني برشمرد.

وي با ذكر اين نكته كه در حوزه زاگرس وضعيت خوبي در زمينه حريق پيش بيني نمي شود، گفت: آتش سوزي در جنگلهاي استان ايلام، خوزستان، فارس، كرمانشاه و كردستان، نمونه اين ناامني‌ها قلمداد مي‌شود.

به گفته ايروانين بارندگيهاي مناسب و بدنبال آن افزايش پوشش گياهي و رويشگاه‌ها سبب شده است تا جنگل‌ها و مراتع كشور بيشتر در معرض آتش سوزي قرار گيرند.

فرمانده يگان حفاظت از منابع طبيعي، راه اندازي تلفن رايگان ‪ ۱۲۰‬و ،‪۰۹۶۹۶‬ برگزاري جلسات متعدد با مسوولان سياسي و نظامي استانها و هماهنگي با ستاد حوادث غيرمترقبه، سازمان آتش نشاني و هلال احمر را بخشي از برنامه‌هاي اين سازمان براي پيشگيري از آتش سوزي در اين مناطق عنوان كرد.

اين مسوول حفاظت از منابع طبيعي دستيابي يگان حفاظت از منابع طبيعي به چرخبال را از ضروريات اين يگان برشمرد و گفت: در صورتي كه اعتبارات سازمان چنين اجازه‌اي به يگان حفاظت ندهد، از تجهيزات هوانيروز و سپاه استفاده خواهيم كرد.

خبرگزاري جمهوري اسلامي
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 14:16  توسط بهروز بهادري  | 

ميزان وقوع فجايع طبيعي ناشي از تغيرات جوي افزايش يافته است

معاون دبيرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه، روز يکشنبه هشدار داد وقوع فجايع طبيعي ناشي از تغييرات جوي رو به افزايش است.

به گفته جان هولمز معاون دبير کل سازمان ملل در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده امداد رساني، يکي از بزرگترين چالش هايي که جامعه امدادرساني با آن روبروست مشکلاتي است که از تغييرات در ساختار آب و هوا نشات مي گيرد.

هولمز که در حال حاضر به منظور شرکت در گفتگوهاي مقامات رده بالا در خصوص امدادرساني بشر دوستانه در استراليا بسر مي برد ادامه داد "وقتي از فجايع طبيعي، فجايع مرتبط با شرايط آب و هوايي سخن به ميان مي آيد، فجايع ناشي از تغيرات شرايط جوي بيشتر ديده مي شوند.

وي در ادامه نمونه اين بلاياي طبيعي را "سيل، گردبادها و خشکسالي" خواند و افزود "تعداد دفعات وقوع گردباد و همچنين شدت آنها و تعداد دفعات جاري شدن سيل افزايش يافته اما با اين حال اين ميزان در مقايسه با خشکسالي در آفريقا اندک است."

هولمز همچنين با اشاره به زلزله هايتي در ماه ژانويه، امسال را سال دشواري خواند و افزود "زماني وقوع زمين لرزه اي به شدت هفت ريشتر به ندرت ديده مي شد، اما در حال حاضر وقوع چنين زمين لرزه هايي متداول شده است.

" به گزارش خبرگزاري فرانسه از سيدني، وقوع فجايع عظيم در شهرهاي بزرگ مهمترين مورد نگراني هولمز و ديگر مقامات است و احتمال وقوع زلزله در کلان شهر کاتماندو که بر روي دو گسل واقع است در صدر اين نگراني ها قرار دارد.

خبرآنلاين

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 14:16  توسط بهروز بهادري  | 

آيا براي مقابله با زلزله آماده‌ايم؟

4/88درصد تهراني‌ها، تا به حال هيچ كاري براي مقابله با زلزله انجام نداده‌اند.

اتفاقي كه در بم افتاد خيلي‌ها را تحت‌تأثير قرار داد؛ چه آنهايي را كه اقوامشان با زلزله رفتند چه آنها كه فقط شنيدند كه زلزله آمد اما امروز از آن فاجعه زمان زيادي مي‌گذرد، آن‌قدر كه فراموش كرده‌ايم زلزله با آدم‌ها چه مي‌كند.

زندگي كردن در شهري كه روي چند گسل است و هر آن امكان دارد زلزله‌‌اي آن را زير و رو كند ترسي مداوم براي شهروندان ايجاد مي‌كند؛ البته به شرط آنكه گسل‌ها هر از گاهي تكاني به‌خودشان بدهند و گوشت را به تن ملت آب كنند.

اما ساكنان شهر‌هاي زلزله‌خيزي كه در آن زلزله هر صد و چند سال يك‌بار مي‌آيد به نيامدن زلزله عادت مي‌كنند به‌طوري كه شايد بتوان گفت حتي ديگر نمي‌ترسند. مردمان اينگونه شهر‌ها هر وقت در شهر ديگري زلزله‌اي پر خسارت بيايد شايد كمي به اين موضوع فقط فكر كنند ولي بيشترشان كار خاصي براي مواجهه امن‌تر با اين موضوع نمي‌كنند. كمتر كسي است كه به فكر مقاوم‌سازي ساختمان محل سكونت، تهيه جعبه كمك‌هاي اوليه، ذخيره غذا و محكم كردن اثاثيه براي جلوگيري از سقوط آنها باشد.

مركز آموزش و پژوهش همشهري نظرسنجي تلفني درباره زلزله از 500 شهروند تهراني انجام داده است كه نشان مي‌دهد 4/88درصد تهراني‌ها، تا به حال هيچ كاري براي مقابله با زلزله انجام نداده‌اند.

مشخصات كلي

در اين نظر سنجي 6/65درصد پاسخگويان را زنان و 4/34درصد را مردان تشكيل داده‌اند. 2/32‌درصدشان بين 21 تا 30 سال و 4/1‌درصد از آنها بيش از 71 سال سن داشته‌اند. ميزان تحصيلاتشان نيز نشان مي‌دهد كه 8/39‌درصد داراي مدرك تحصيلي ديپلم، 8/0‌درصد دكترا و 6/1‌درصد بي‌سواد بوده‌اند.

4/42‌درصد از پاسخگويان اين نظرسنجي خود يا اقوامشان تجربه حضور در زلزله را داشته‌اند و 6/57‌درصد بقيه تجربه زلزله را نداشته‌اند. از ميان 500 نفر پاسخگو، 2/38‌درصد عمر ساختمان محل سكونتشان كمتر از 10‌سال، 6/22‌درصد بين 10 تا 20‌سال، 8/14درصد بين 20 تا 30‌سال و 8/7درصد بيشتر از 30‌سال است. 8/7‌درصد نيز اطلاعي از عمر ساختمانشان نداشتند.

ساختمان شما مقاوم است؟

بسياري از ساختمان‌هاي شهر در مقابل زلزله مقاوم نيستند. ساكنان اين خانه‌ها از محكمي و سستي آن تا حدودي اطلاع دارند. در اين تحقيق مشخص شد كه 2/41‌درصد معتقدند ساختمانشان در برابر زلزله مقاوم نيست و در مقابل 8/32‌درصد مي‌گويند ساختمانشان در برابر اين پديده طبيعي مقاومت دارد. همچنين 2/19‌درصد اعتقاد دارند كه ساختمان آنها در برابر زلزله تا حدي مقاومت مي‌كند و 8/6 نيز از وضعيت ساختمان خود هنگام زلزله آگاهي نداشتند.

اطلاعات و آمادگي زلزله‌اي

در اين نظر سنجي از مردم تهران پرسيده شد كه آيا درباره مقابله با زلزله آموزش يا اطلاعاتي كسب كرده‌اند و آن چيست؟ از ميان 500 نفر پاسخگو، 4/56‌درصد آموزش يا اطلاعاتي درباره مقابله با زلزله كسب كرده و 6/43‌درصد از آنها هيچ آموزش يا اطلاعاتي درباره مقابله با زلزله ندارند.

از ميان آنهايي كه اطلاعاتي كسب كرده بودند 6/87‌درصد آموزش حفاظت از خود، 5/3‌درصد آموزش كمك‌هاي اوليه، 4/1درصد تهيه لوازم و مايحتاج ضروري، 7/0‌درصد اسكان موقت، 1/1‌درصد مقاوم‌سازي واحدهاي مسكوني، 4/0‌درصد تخليه اضطراري و 3/5‌درصد آموزش تخصصي امداد و نجات را به‌عنوان آموزش يا اطلاعات خود بيان كرده‌اند.

با وجود اينكه خيلي‌ها مي‌دانند كه روي گسل زندگي مي‌كنند و دير يا زود زلزله‌اي در راه است تنها 6/11‌درصد اقداماتي را براي مقابله با زلزله انجام داده‌اند و 4/88‌درصد هيچ اقدامي براي مقابله با زلزله انجام نداده‌اند. از ميان حدود 11‌درصد از پاسخگويان اين نظر سنجي، 5/15‌درصد مقاوم‌سازي ساختمان، 50‌درصد تهيه بسته كمك‌هاي اوليه، 3/10‌درصد ذخيره آب و غذا و 1/24‌درصد محكم كردن اثاثيه براي جلوگيري از سقوط آنها را از جمله اقدامات خود براي مقابله با زلزله بيان كرده‌اند.

در اين نظرسنجي از ساكنان تهران پرسيده شد آيا تا‌كنون با خانواده يا همسايه‌هاي خود جلسه مشورتي براي آمادگي در برابر وقوع زلزله تشكيل داده‌اند؟ كه 8/9‌درصد با خانواده يا همسايه‌هاي خود جلسه مشورتي براي آمادگي در برابر وقوع زلزله داشته‌اند و 2/90‌درصد از پاسخگويان تا به حال اين كار را انجام نداده بودند. اين در حالي است كه 6/66‌درصد پاسخگويان آمادگي مقابله با زلزله را ندارند، 2/12درصدشان كاملا و 2/21‌درصد تا حدودي آمادگي لازم براي مقابله با زلزله را دارند.

بعد زلزله

گرد و خاك‌هاي پس از زلزله كه فروكش كند، بايد جايي براي اسكان يافت. اما كجا؟ 8/0درصد شهروندان تهراني‌ براي اسكان اضطراري به نزديك‌ترين مدرسه، 8/2‌درصد زير زمين، 6/24‌درصد فضاي باز يا ساختمان‌هاي امن‌تر، 4/4‌درصد پارك‌ها و 4/12‌درصد به مكان‌هايي كه نهادهاي دولتي براي اسكان تهيه كرده‌اند مراجعه مي‌كنند. 6/6‌درصد اعتقاد دارند كه هيچ مكاني براي مراجعه نيست و 4/48‌درصد نمي‌دانند كه بعد از وقوع زلزله بايد به كجا مراجعه ‌كنند.

به اعتقاد بسياري ازمردم نهادهاي دولتي نمي‌توانند به همه مردم امدادرساني كنند. تهراني‌ها در مقابل اين مسئله كه آيا نهاد‌هاي دولتي مي‌توانند كمك حال‌شان باشند اينگونه جواب داده‌اند: به اعتقاد 5‌درصد نهاد‌هاي، دولتي بعد از وقوع زلزله مي‌توانند به همه‌ جمعيت تهران امداد رساني كنند. 6/22‌درصد تا حدودي اين امر را امكان‌پذير مي‌دانند و از نظر 4/59‌درصد، نهاد‌هاي دولتي نمي‌توانند به همه جمعيت امداد‌رساني كنند. 13‌درصد نيز اطلاعاتي از تجهيزات دولتي ندارند.

زلزله پديده جدي‌اي‌ است؛ حتي اگر صد و چند سال از آخرين گذرش به شهرمان گذشته باشد و پيش‌بيني‌اش فقط براي برخي حيوانات امكان‌پذير باشد. وقتي مي‌دانيم كه روي گسل زندگي مي‌كنيم بايد خود را براي تكان‌هاي خانمان برانداز آماده كنيم.
منبع : همشهري آنلاين
+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 9:13  توسط بهروز بهادري  | 

امضاي تفاهم نامه همكاري هاي مشترك علمي ، پژوهشي

با توجه به سابقه بروز حوادث طبيعي متعدد در كشور و مسئوليت سازمان مديريت بحران در ارتقاء سطح مديريت و آموزش حوزه هاي مديريتي و اجرايي در مديريت بحران همچنين ارتقاء سطح ايمني جامعه و ضرورت تحقيق و پژوهش در رابطه با بحران ها و حوادث كشور ؛صبح امروز تفاهم نامه همكاري مشترك علمي ، پژوهشي و آموزشي بين دانشگاه بين المللي چابهار و سازمان مديريت بحران توسط آقايان دكتر مهدي شادنوش رئيس دانشگاه و مهندس حسين باقري معاون وزير و رئيس سازمان مديريت بحران كشور امضاء شد .

 راه اندازي رشته هاي مديريت بحران براي اولين بار كشور در در مقاطع كارشناسي ، كارشناسي ارشد و دكترا ، انجام سرمايه گذاري هاي پژوهشي متناسب با آسيب پذيري هاي كشور در ابعاد مختلف سوانح طبيعي ، برگزاري تورهاي مطالعاتي داخل و خارج از كشور براي متخصصين و جذب دانشجو و انتقال تجارب بين المللي در زمينه مديريت بحران به داخل و بومي سازي آن از مهمترين اهداف امضاي اين تفاهم نامه بود كه توسط آقاي حسين باقري ذكر گرديد .

وي اضافه نمود در سال همت مضاعف و كار مضاعف تلاش مي كنيم تا با پيروي از فرمايشات  مقام معظم رهبري بتوانيم به ارتقاء سطح مديريت بحران و همچنين ارتقاء سطح ايمني جامعه كه دو هدف بزرگ پيش بيني شده طرح تحرك در وزارت كشور و سازمان مديريت بحران است؛ دست بيابيم . ايشان ابراز اميدواري كرد تا بحول و قوه الهي سازمان مديريت بحران با همكاري همه دستگاه هاي ذيربط بتواند با ايجاد جامعه امن و ايمن ؛آسايش ، شادابي و نشاط را براي همه هموطنان عزيز به ارمغان بياورد .

 گفتني است اين دومين تفاهم نامه آموزشي – پژوهشي در زمينه مديريت بحران است كه  بين سازمان مديريت بحران كشور ومراكز دانشگاهي كشور بامضاء مي رسد . ماه گذشته اولين تفاهم نامه بين سازمان و دانشگاه مهندسي شريف امضاء شد.

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 7:53  توسط بهروز بهادري  | 

راه اندازي سايت "پيشگيري و مديريت بحران"

بازديد كنندگان محترم ؛

با سلام و عرض ادب؛

سايت اينترنتي "پيشگيري و مديريت بحران" به آدرس  http://pcmt.ir  راه اندازي گرديد.

شما عزيزان مي توانيد نظرات و پيشنهادات خود را براي هرچه بهتر شدن مطالب سايت با ما در ميان بگذاريد.

با تشكر - بهروز بهادري

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 17:50  توسط بهروز بهادري  | 

ساخت استخر 60 ميليون ليتري براي مهار آتش چاه 24 نفت‌شهر

گروه مهار آتش چاه 24 نفت شهر در حال ساخت استخر ذخيره‌سازي آب مورد نياز دکل‌هاي حفاري به ظرفيت 60 هزار مترمکعب (60 ميليون ليتر) است.

به گزارش موج به نقل از روابط عمومي شرکت نفت مناطق مرکزي ايران، براي مهار چاه شماره 24 نفت شهر که در عمق 555 متري دچار نشتي نفت و گاز شد، با تشکيل ستاد بحران، اقدام‌هاي لازم حفاري دو حلقه چاه انحرافي براي رسيدن به حفره چاه 24 در نظر گرفته شده است.
به منظور مهار اين چاه، حفاري دو حلقه چاه انحرافي در مجاورت اين چاه پس از شناسايي و اعلام مشخصات جغرافيايي و تعيين محل آنها در برنامه حفاري قرار دارد.
با نظر ستاد مرکزي،‌ در سه محل شامل چاه شماره 22، سلر جديد در محل چاه 22 و همچنين محل جديدي در نزديکي چاه 24 حفاري آغاز مي‌شود.
دو دستگاه دکل حفاري براي حفاري چاه‌هاي مهار کننده انتخاب و براي اعزام به منطقه پيش‌بيني شده است.
ايجاد سد خاکي براي جلوگيري از توسعه نشت نفت، اعزام دو گروه براي پاک‌سازي محل از مين و مواد منفجره (از طرف حراست شرکت نفت مناطق مرکزي ايران) نيز پيش بيني شده و در حال انجام است.
همچنين طراحي عمليات حفاري چاه‌هاي انحرافي از سوي کارشناسان داخلي انجام شده است که پس از استقرار دکل‌ها به وسيله گروه‌هاي کارشناسي ايراني، فعاليت خود را آغاز مي‌کنند.
چاه شماره 24 نفت شهر در حين عمليات حفاري در عمق 555 متري با نشت و خروج گاز و نفت از داخل و اطراف چاه، دچار حادثه شد که هم‌اکنون براي مهار آن اقدام‌هاي فني از جانب شرکت نفت مناطق مرکزي ايران، شرکت ملي حفاري ايران، شرکت حفاري شمال و شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب زير نظر ستاد شرکت ملي نفت ايران در حال انجام است.خبرگزاري موج
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 15:19  توسط بهروز بهادري  | 

عكاشه: زمان همچنان در وقوع زلزله ناشناخته است

رييس دانشكده علوم پايه دانشگاه علوم تحقيقات با اشاره به اينكه زمان وقوع زلزله، عنصري است كه هنوز براي دانشمندان ناشناخته است، گفت: پيش نشانگرهاي زلزله شامل ‪ ۲۵‬عنصر است كه براي ادعاي پيش بيني زلزله بايد ‪ ۲۰‬عنصر آن قابل استناد باشد.

بهرام عكاشه، روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعي ايرنا با بيان اينكه تا به حال كسي نتوانسته زلزله را در كوتاه مدت - فاصله زماني چند روز تا يك هفته - و به صورت آني - فاصله زماني چند ساعت - پيش بيني كند، افزود: در علم زلزله شناسي ‪ ۲۵‬عنصر پيش نشانگري زلزله وجود دارد كه براي ادعاي پيش بيني زمان وقوع زلزله بايد ‪ ۲۰‬عنصر آن اثبات شود.

عضو سابق هيات علمي دانشكده ژئوفيزيك دانشگاه تهران افزود: درصورت داشتن ادعاي پيش بيني زلزله، ابتدا بايد در پي ثبت اين روش و در مرحله بعدي اطلاع به مراكز علمي معتبر جهان بود تا آن را بررسي كنند.

عكاشه كه لفب پدر علم زلزله ايران را داراست ، گفت: چنين ادعاهايي كه اين مسير را طي نكرده ، ممكن است به كشور آسيب‌هاي جدي وارد كند.

وي با اشاره به اينكه تحقيقات خود در زمينه زلزله‌اي كه در الجزيره پايتخت الجزاير اتفاق افتاد ، گفت: براي مثال، ماهيگيران اين منطقه گفتند كه تا سه روز قبل از زلزله، آنها نتوانسته بودند حتي يك ماهي از دريا صيد كنند.

زلزله ‪ ۶/۵‬ريشتر، به عمق پنج كيلومتر به نام الاصام، كه در الجزيره - پايتخت الجزاير- اتفاق افتاد، ‪ ۱۰‬هزار نفر كه تقريبا تمامي ساكنان اين ناحيه را تشكيل مي‌دادند، كشته شدند.

عكاشه خاطرنشان كرد: روش توجه به علايم حيوانات يكي از راه‌هاي دقيق پيش بيني وقوع زلزله است، اما اين به اين معنا نيست كه درصورت وقوع هرگونه علايم غيرعادي از سوي حيوانات، به معناي وقوع زلزله است.

خبرگزاري جمهوري اسلامي
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 12:47  توسط بهروز بهادري  | 

نبود امکانات هوايي دليل طولاني شدن آتش سوزي جنگلهاي ايلام

فرمانده يگان حفاظتي سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري کشور با تاکيد بر اينکه امسال جنگلهاي کشور سال بحراني پيش رو دارند، دليل مهار نشدن زود هنگام آتش سوزي بلوط زارهاي ارتفاعات "بي وره" شهرستان ملکشاهي ايلام را نبود امکانات هوايي عنوان کرد.

تقي ايرواني در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اينکه حريق در نيمه هاي شب و در ارتفاعات صعب العبور جنگلهاي شهرستان ملکشاهي استان ايلام اتفاق افتاده، گفت: سه شنبه شب هفته گذشته آتش سوزي شروع شد و به دليل اينکه حريق در معرض ديد اتفاق نيفتاده و در دوردست و ارتفاعات "بي وره" بوده براي اطفاي آن دير اقدام شده است.

وي تاکيد کرد: در حال حاضر 30 مامور اطفاي حريق در منطقه آتش سوزي حاضر هستند و عمليات بعد از اطفاء را مديريت مي کنند. با اين حال در ارتفاعات سرعت و شدت وزش باد بالا است و ممکن است آتش خاموش شده دوباره شعله ور شود و عرصه هاي تازه اي را بسوزاند.

فرمانده يگان حفاظتي سازمان جنگلها اضافه کرد: يکي از نقايص عمليات خاموش کردن آتش اين بود که ماموران دير از وقوع آتش سوزي خبردار شدند و البته به دليل وقوع آتش سوزي در ارتفاعات احتمال بي احتياطي افراد در اين حادثه وجود دارد اما تا کنون کسي در اين زمينه دستگير نشده است.

ايرواني تصريح کرد: امسال به دليل شدت بارندگي، مراتع و علفزارهاي رشد زيادي داشته اند به طوري که اکنون وضعيتي شبيه باروت دارند و امکان اينکه به دليل گرماي تابستان و يا بي احتياطي افراد هر لحظه شعله ور شوند وجود دارد.

وي تاکيد کرد: در چنين وضعيتي به طور قطع امسال سال بحراني در حوزه آتش سوزي جنگلها است بنابراين از همين امروز نسبت به ضرورت حفاظت از جنگلهاي کشور هشدار مي دهيم.

اين مقام مسئول در سازمان جنگلهاي کشور اضافه کرد: کوتاهي در زمينه مهار آتش صورت نگرفته ولي به دليل شرايط سخت جغرافيايي گاهي کارها با کندي انجام مي شود. از سوي ديگر بايد نبود امکانات اطفاء به خصوص هليکوپترهاي مخصوص مهار آتش را يکي از مهمترين دلايل احتمال گسترش اين حوادث عنوان کرد.

ايرواني با اشاره به وسعت 6 ميليون هکتاري جنگلهاي زاگرس گفت: پوشش جنگلهاي زاگرس اگرچه تنک هستند اما پراکندگي زيادي دارد و به علت صعب العبور بودن جزو مناطق سخت و بحراني قلمداد مي شوند. با اين حال جنگلهاي زاگرس به دليل غير صنعتي بودن کمتر با مشکل مواجه اند اما گاهي زغال گيران از فرصت سوء استفاده کرده و سخترين مشکل براي حفاظت جنگلها را که همان آتش سوزي است به وجود مي آورند.

اين فرمانده حفاظت از جنگلها افزود: استان ايلام دو ميليون هکتار مساحت دارد که 87 درصد اين وسعت جزوه عرصه هاي منابع طبيعي است و 640 هزار هکتار آن اراضي بلوط زار و جنگلهاي تنک ديگر است. استان ايلام، کردستان، کرمانشاه و خوزستان در منطقه زاگرس جزو مناطق به شدت بحراني در حوزه آتش سوزي جنگلها هستند که بايد کهگليويه و بويراحمد و چهارمحال و بختياري را در رده دوم بحران در زاگرس قرار داد.

ايرواني با تاکيد بر اينکه گروههاي مختلفي در ايلام مشغول برآورد وضعيت هستند، افزود: هنوز مساحت آتش سوزي در جنگلهاي بلوط شهرستان ملکشاهي به دليل کامل نبودن اطلاعات "GPS" برآورد نشده است.

خبرگزاري مهر
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 12:46  توسط بهروز بهادري  | 

خشكسالي در يزد بيداد مي‌كند

مديركل مديريت بحران استان يزد گفت: خشكسالي كماكان در يزد بيداد مي‌كند و فشارهاي سنگيني به كشاورزان، دامداران و روستاييان اين استان وارد آورده است.

غلامرضا برزگري روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در يزد اظهار داشت: با توجه به آناليز ميزان بارندگي هشت ماهه سال زارعي (اول مهر 88 تا ارديبهشت89) تمامي شهرستان‌هاي استان يزد، براي چندمين سال متوالي، با بارش كمتر از متوسط مشابه روبه‌رو شده‌اند.
وي با بيان اينكه بيشترين ميزان خشكسالي مربوط به شهرستان خاتم است، افزود: شش شهرستاني كه با كاهش بالاي 20 درصدي مواجه هستند، همگي قطب كشاورزي، دامداري و يا باغداري استان يزد به شمار مي‌روند و علاوه بر آن شهرستان‌هاي تامين كننده آب استان هستند.
مديركل مديريت بحران استان يزد، ميزان درصد كاهش بارندگي استان در شهرستان‌هاي خاتم را 35-، يزد 34-، مهريز 27-، تفت 24- و صدوق 21- اعلام كرد.
برزگري ادامه داد: ميزان درصد كاهش بارندگي استان در شهرستان ابركوه 20-، اردكان 17-، بافق 16-، طبس 14-، بهاباد 11- و ميبد نيز 2- گزارش شده است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود بيان داشت: خشكسالي نه تنها بر بخش كشاورزي و دامداري فشار وارد كرده و كشاورزان و دامداران را به ستوه آورده است، بلكه اكثر روستاها و برخي از شهرهاي استان را دچار كمبود آب آشاميدني و بهداشتي نيز كرده است.
وي گفت: اين مسئله همچنين باعث كاهش كيفيت و افزايش سختي آب در برخي از مناطق استان يزد شده است.
مديركل مديريت بحران استان يزد ادامه داد: گرچه در آمارهاي هواشناسي كشور بارندگي استان با بارش كمتر از حد معمولي معرفي شده است اما شدت خشكسالي و مشكلات بحران آب را مي‌توان در مراتع خشكيده، قنوات و چشمه‌هاي خشكيده و چاه‌هاي جابه‌جا شده و در حال جابه‌جايي لمس كرد.
برزگري با اشاره به آسيب‌هاي ناشي از خشكسالي اظهار داشت: خشكسالي در استان يزد از شكل اقليمي، هيدرولوژي و كشاورزي پا فراتر گذاشته و به خشكسالي اجتماعي و اقتصادي تبديل شده به گونه‌اي كه اختلافات محلي، مهاجرت به شهرها و مشكل معيشت روستاييان در حال شكل‌گيري و افزايش است.
وي، پيگيري راه‌هاي ممكن كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت تامين آب براي استان دارالعلم يزد را ضروري دانست و خواستار توجه ويژه مسئولان ذي‌ربط به اين مسئله شد.
برزگري عنوان كرد: در صورتي كه در اين زمينه تمهيداتي انديشيده نشود، حتي اگر در سال‌هاي آينده بارندگي‌هاي دو يا سه برابري داشته باشيم، به هيچ وجه پاسخگوي مشكلات حادث شده از خشكسالي‌هاي مستمر چند سال گذشته نخواهد بود.
خبرگزاري فارس
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 12:45  توسط بهروز بهادري  | 

آتش‌سوزي مراتع ملكشاهي مهار شد

مديركل منابع طبيعي استان ايلام از مهار آتش‌سوزي مراتع ملكشاهي خبر داد.
عبدالرضا بازدار روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ايلام اظهار داشت: در اواخر هفته گذشته متأسفانه دو فقره حريق پياپي به فاصله حدود 24 ساعت در منطقه جنگلي «بيوه ره» در شهرستان ملكشاهي از توابع استان ايلام به وقوع پيوست.
وي ادامه داد: در نخستين فرصت دستگاه‌هاي مرتبط از جمله اداره منابع طبيعي براي مهار و اطفا حريق به منطقه مذكور اعزام شدند.
اين مسئول اضافه كرد: اما شرايط ويژه منطقه از جمله توپوگرافي منطقه، دره‌هاي عميق، عدم جاده دسترسي و عدم پوشش تلفن همراه و بي‌سيم مشكلاتي به وجود آورد كه در عمل كار اطفا حريق را با سختي مواجه كرد.
بازدار تصريح كرد: خوشبختانه با توجه به تلاشي كه همه دوائر دولتي و حضور به موقع پرسنل اداره‌كل منابع طبيعي و آبخيزداري، تلاشگران هلال احمر، نيروي‌هاي نظامي و انتظامي، بسيج و سپاه شهرستان و استان انجام دادند و با توجه به دستور اكيد مهندس اعلايي استاندار استان، كار اطفاي حريق به سرعت پيگيري و عمليات آن به طور دقيق انجام شد.
مديركل منابع طبيعي استان ايلام گفت: حضور استاندار ايلام در منطقه و تشكيل ستاد بحران در استان به روند كار اطفاي حريق سرعت داد.
وي ادامه داد: همچنين با استفاده از يك فروند چرخ‌بال متعلق به ستاد مديريت بحران كشور در منطقه اين آتش‌سوزي به طور كامل مهار شد.
اين مسئول اضافه كرد: اين منطقه داراي دره‌هاي عميق و داراي پوشش فوق‌العاده گياهي است و بايد تا سه روز آينده حريق را تحت كنترل داشته باشيم.
بازدار تصريح كرد: با توجه به اينكه منطقه داراي پوشش سبز است و حريق كاملا سطحي بود، خوشبختانه به پوشش جنگلي منطقه خسارت آنچناني وارد نشده است.
مديركل منابع طبيعي استان ايلام گفت: با اين حال به زودي با تلاش همكاران آمار دقيق خسارت و سطح حريق مشخص مي‌شود.
بر اساس اعلام شاهدان در پي آتش‌سوزيي كه در منطقه كوهستاني بيوه ره در شمال شهر ملكشاهي رخ داد حدود 300 هكتار از مراتع اين شهرستان در آتش سوخته است.
خبرگزاري فارس
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 12:44  توسط بهروز بهادري  | 

ادامه آتش سوزی در چاه نفت نفت شهر

تهران ، شبکه خبر ، اجتماعی - حوادث 9 خرداد 1389  09:36
فرماندار قصر شیرین از ادامه آتش سوزی در چاه نفت نفت شهر به علت گستردگی حریق خبر داد.
تیموری در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر با بیان اینكه اکنون نیروهای اعزامی از تهران و کرمانشاه در حال عملیات برای مهار كردن نشت نفت هستند، گفت: از روز گذشته همه امكانات استان ائم از بالگرد، آمبولانس و نیروهای امداد به محل حادثه اعزام شده اند، ولی با توجه به وسعت زیاد آتش سوزی از آنجا که مهار آن نیازمند امكانات تخصصی بود، متاسفانه عملیات مهار تا كنون بی نتیجه مانده است.

وی با اشاره به 3 كشته و 12 مجروح این آتش سوزی گفت: متاسفانه در همان ابتدای آتش سوزی 3 نفر از نیروها در دم جان باختند و 12 نفر دیگر دچار سوختگی بین 20 تا 60 درصد شدند كه به علت وخیم بودن سوختگی 6 نفر از آنها به بیمارستان امام خمینی كرمانشاه منتقل شدند.
 
فرماندار قصر شیرین افزود: خوشبختانه این آتش سوزی با توجه به فاصله ای كه با تاسیسات نفتی در نفت شهر و چاه های همجوار دارد آسیب پذیری برای چاه های دیگر ندارد. 

تیموری همچنین گفت: هم اکنون نیروهای متخصص نفت و گاز از تهران و كرمانشاه به محل اعزام شده اند و برای مهاركردن هر چه سریع تر این آتش سوزی از همه امکانات و تجهیزات استفاده می کنند و در همین رابطه نیز كمیته بحران تشكیل شده است. 

فرماندار قصر شیرین در خصوص زمان مهار آتش سوزی گفت: به گفته كارشناسان نفتی و مطالعات انجام شده مهار كردن آتش سوزی به زمانی بیش از یک هفته نیاز دارد، ولی پیش بینی می شود بین 2 تا 3 هفته دیگر برای مهار كامل این چاه زمان لازم باشد. 

وی درباره میزان خسارت ناشی از این آتش سوزی گفت: میزان خسارت بر اساس احتراق وسیعی كه رخ داده برآورد نشده است ، ولی چون این چاه یك چاه جدید بوده و هنوز هم به مرحله بهره برداری نرسیده نمی توان مشخص كرد كه چه میزان خسارتی تا کنون وارد شده است.
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 11:1  توسط بهروز بهادري  | 

مقابله با ريزگردها، نيازمند بکارگيري فناوري

حسين باقري روزسه شنبه در حاشيه برگزاري کارگاه آموزشي مديريت بحران کشور در تبريز، در گفتگو با خبرنگار ايرنا، با اشاره به اينکه 95 درصد منشا گرد و غبار ناشي از اين پديده خارجي است، گفت: به لحاظ عدم دسترسي به منشا، مقابله با آن دشوار است.
وي اظهارداشت: اين پديده در طول زمان و در اثر عوامل مختلف از جمله تغيير مسير رودخانه هاي عراق در زمان حکومت صدام حسين، کاهش حق آبه ها در ترکيه و خشکساليهاي کويت و عربستان بوجود آمده است و بر طرف کردن آن هم زمان بر است.
باقري، با اشاره به اينکه اين ريزگردها 19 استان را تحت تاثير قرارداده است، گفت: 9 استان کشور در معرض بيشترين اثرات اين پديده هستند و به عنوان مثال پارسال آلودگي هواي شهر اهواز ناشي از اين پديده 250 روز بيش از حد مجاز بود.
وي، از عمليات مالچ پاشي کانون گرد و غبار به عنوان يکي از راه هاي پيشگيري از پراکنده شدن ريزگردها را زمان بر دانست و گفت: براي رسيدن به يک راه حل سريع و در عين حال علمي با کارشناسان روسي که تجربه اي در خصوص منحرف کردن دود حاصل از آتش سوزي از طريق يونيزه کردن داشته اند، ملاقاتي صورت گرفته تا اين روش در خصوص پديده ريزگردها هم اجرا شود.

رييس سازمان مديريت بحران کشور با اشاره به اينکه از 43 حادثه طبيعي و غيرطبيعي قابل وقوع 34 حادثه در کشور ايران مشاهده شده ، ادامه داد: سه حادثه زلزله، سيل و پديده هاي جوي بيشترين سهم و تکرار را دارند.

منبع:‌سايت سازمان مديريت بحران كشور
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 10:59  توسط بهروز بهادري  | 

نظریه جامعه ریسکی و بحران نشت نفت در خلیج مکزیک

نشت نفت در آبهای خلیج مکزیک و ناتوانی انواع تکنولوژی ها در مهار به موقع آن بار دیگر نشان داد که نظریه جامعه ریسکی (Risk Society) نظریه ای قابل تامل است.  نظریه جامعه ریسکی توسط الریخ بک (Ulrich Beck) جامعه شناس آلمانی استاد دانشگاه مونیخ و مدرسه اقتصاد لندن مطرح گردیده است. او در سال 1992 نظریه اش را در کتابی با عنوان "جامعه ریسکی: به سوی مدرنیتی جدید" (1) ارایه کرد و بعدها آن را گسترش داد و در همین چهارچوب کتب بیشتری از جمله کتاب "جامعه ریسکی جهانی" (2) را در سال 1998 نوشت.  از آخرین کتابهای او در این زمینه کتاب "جهان در خطر" است که در سال 2008 منتشر شده است(3).   


این نظریه بطور کلی مربوط به نحوه برخورد جامعه مدرن و جدید با ریسک می شود.  طرح این نظریه در دهه 90 میلادی عمدتا در راستای مباحث مدرنیته  از یک طرف و نگرانی های فراینده از مسایل و مخاطرات محیطی از طرف دیگر بود.  بر اساس این تئوری در حالیکه محاطرات طبیعی از دیر باز وجود داشته اند جامعه مدرن انواع جدیدی از مخاطرات بخصوص مخاطرات زیست محیطی را بوجود آورده است که از آنها با عناوین ر یسکهای بیرونی (external risks) و ریسکهای مصنوع (manufactured risks) نام می برد.  از نظر این تئوری آنچه نظام سرمایه داری مدرن را از بین خواهد برد بر خلاف نظریه کارل مارکس، که توزیع ناعادلانه ثروت ودرآمد بود، توزیع ناعادلانه این نوع ریسکها در جامعه است. این نوع ریسکها که اغلب توسط صاحبان صنایع و کارخانه های بزرگ ایجاد می شوند بر طبقات و کسانی غیر از ایجاد کنندگانشان تحمیل می گردند.  از نظر این تئوری پارادایم توسعه پایدار در حقیقت نوعی واکنش به این روند تخریبی توسعه صنعتی و ریسکهای ایجاد شده توسط آن بود.  سقوط جامعه ریسکی نه تنها به دلیل توزیع ناعادلانه ریسک بین مردم آن بلکه به دلیل آن می باشد که ریسکهایی که ایجاد می شوند بزرگ تر از توان پاسخ گویی و مهار آن توسط جامعه و یا ایجاد کنندگان آنها است.اکنون نزدیک به دو ماه از انفجار چاه نفت شرکت نفت انگلیس (British Petroleum) در خلیج مکزیک در سواحل آمریکا می گذرد. تلاشهای زیادی برای مهار نفت صورت گرفته است ولی هیچ کدام از آنها تا کنون نتیجه نداده است. اقدامات صورت گرفته تا کنون فقط در حد کاهش اثرات این بحران بوده اند. کسانی که از این آلودگی ها زیان جدی می بینند هیچکدام از سرمایه داران و یا صاحبان شرکتها و سهامداران آنها نیستند. بیشترین آسیب را کسانی که در این سواحل آلوده زندگی می کنند و از منابع آن امرار معاش می کنند می برند. 12 نفری هم که در انفجار اولیه این حادثه از بین رفتن از وابستگان و صاحبان منافع اصلی این غولهای نفتی نبوده اند.  دولتمداران و سیاستمداران نیز خود به اندازه ای آلوده نفت و درآمدهای حاصل از آن شده اند که کاری بجز مماشات و سلب مسئولیت نمی توانند انجام دهند.  بشر کارهای زیاد دیگری هم در طبیعت انجام می دهد که عواقب مشابهی را در پی داشته و یا خواهند داشت. از آنجا که کسانی که این ریسکها را بوجود می آورند هزینه های آن را تماما نمی پردازند لذا آنها را در محاسبات خود وارد نکرده و تلاش جدی برای جلوگیری از وقوع آنها در آینده نیز نمی نمایند. از طرف دیگر چون کسانی که از این ریسکها بیشترین آسیب را می بینند نقش زیادی در ساختار قدرت ندارند و حرفشان به جایی نمی رسد هیچ فشاری به ایجاد کنندگان ریسکها از ناحیه آنان وارد نمی شود.  در این چارچوب با ایجاد ریسکهای بزرگتر و در شرایطی که توان اجتماع برای مقابله با آنها محدود است جامعه ریسکی به سمت سقوط می رود.           

1. Beck, Ulrich (1992) Risk Society: Towards a New Modernity. London: Sage

2. Beck, Ulrich (1998) World Risk Society. Cambridge: Polity Press.

3. Beck, Ulrich. (2008). World at Risk. Cambridge: Polity Press

منبع : وبلاگ استاد ارجمند 
؛ دكتر عسگري "مجله اينترنتي مديريت بحران و سوانح"
+ نوشته شده در  شنبه هشتم خرداد ۱۳۸۹ساعت 9:54  توسط بهروز بهادري  | 

مقابله با خشکسالي نيازمند برنامه درازمدت است

نماينده مردم گناباد و بجستان در مجلس گفت: بايد بنا را بر استمرار خشکسالي در گناباد بگيريم و با برنامه هاي دراز مدت به مقابله با اين بحران بپردازيم که اين امر نياز به تخصيص اعتبارات ويژه دارد.
به گزارش خبرنگار مهر در گناباد، مهدي مهديزاده ظهر جمعه در جلسه شوراي اداري شهرستان که در محل سالن اجتماعات فرمانداري گناباد تشکيل شد، گفت: زير ساختهاي بخش کشاورزي شهرستان گناباد بر اثر 12 سال خشکسالي مستمر از بين رفته و توان اقتصادي مردم خصوصا در مناطق وابسته به کشاورزي مختل شده است.

وي افزود: با توجه به وجود کال شور در شهرستان مقدار زيادي آب شور داريم که اين آبها با کمي تحقيقات مي تواند در عمران منطقه مفيد باشد.

مهديزاده گفت: بايد براي رونق بخشهاي مختلف کشاورزي و صنعت از اين آبها بهره جست وآب شور را نيز در خدمت اقتصاد و رونق کوير قرار داد.

وي ادامه داد: بايد بنا را بر استمرار خشکسالي در اين منطقه بگيريم و با برنامه هاي دراز مدت به مقابله با اين بحران بپردازيم که اين امر نياز به تخصيص اعتبار ات ويژه دارد .

مهديزاده با اشاره به وضعيت محورهاي منتهي به شهرستان گناباد گفت: وجود راه مناسب لازمه عمران و آباداني هر منطقه است که در شهر ستان گناباد برخي از راه ها و جاده هاي مواصلاتي از استاندارد لازم بر خوردار نيست و نياز به بهسازي و بازسازي دارد.

وي افزود: راه گناباد به فردوس در گذشته راه اصلي بوده ولي امروزه چون خالي از سکنه شده است ترددي در آن صورت نمي گيرد.

مهديزاده از مسئولان امر خواست که تلاش لازم صورت گيرد تا اين راه رونق قبلي خود را پيدا کند.

وي همچنين با اشاره به راه گناباد - خواف گفت: کارشناسيهاي لازم براي اين راه انجام شده است و در پيوست بودجه اعتبار و گناباد به خواف بايد مورد توجه جدي مسئولان قرار گيرد تا شهرستان گناباد را از بن بست خارج نمايد .

وي تصريح کرد: مسئله فرودگاه که در منطقه مهمترين پروژه عمراني است از سال 71 مجوز آن براي گناباد اخذ شده و ميلياردها تومان هزينه شده که اميدواريم زودتر راه بيفتد.

مهديزاده در مورد وضعيت دامداري گناباد نيز گفت: در گناباد 500 راس گاو و در قالب 25 گاوداري مدرن 25 راسي داشتيم که امروز مقدار زيادي شير روي دست دامداران شهرستان مانده و از طرفي وامهايشان نيز سر رسيده است که همه اينها نياز به توجه ويژه دارد.

وي با بيان اينکه تحقيقات علمي موتور پيشرفت هر کشور است در مورد وضعيت آموزش عالي منطقه نيز گفت: منطقه گناباد براي آموزش عالي و تحقيقات علمي کاملا مستعد است و مرکز تحقيقات زعفران در گناباد که تنها مرکز مصوب کشور است متاسفانه آنقدر فعال نيست.

مهديزاده خواستار توجه دولت به تکميل فرودگاه نيمه تمام ،منطقه گردشگري قنات قصبه و توجه به قناتهاي مناطق روستايي و رسيدگي به مشکلات دامداران شهرستان گناباد شد.

خبرگزاري مهر
+ نوشته شده در  شنبه هشتم خرداد ۱۳۸۹ساعت 8:59  توسط بهروز بهادري  | 

زلزله حوالي ارزوئيه دراستان كرمان را لرزاند

زمين لرزه‌اي به بزرگي ‪ ۳/۸‬درمقياس امواج دروني زمين ( ريشتر) روز جمعه حوالي جم واقع در مرز استان‌هاي فارس و بوشهر را لرزاند.

به گزارش ايرنا به نقل از مركز لرزه نگاري كشوري موسسه ژئو فيزيك دانشگاه تهران، اين زمين لرزه در ساعت ‪ ۱۱‬و ‪ ۵۳‬دقيقه و ‪ ۴۱‬ثانيه به وقت محلي بوقوع پيوسته است .

مختصات جغرافيايي اين زمين زمين لرزه به عرض شمالي ‪ ۲۸ /۱۹‬و طول شرقي ‪۴۲‬ / ‪ ۵۲‬بوده است .

خبرگزاري جمهوري اسلامي
+ نوشته شده در  شنبه هشتم خرداد ۱۳۸۹ساعت 8:58  توسط بهروز بهادري  | 

زلزله حوالي ارزوئيه دراستان كرمان را لرزاند

زمين لرزه‌اي به بزرگي چهار و نيم درمقياس امواج دروني زمين ( ريشتر) بامداد جمعه حوالي ارزوئيه در استان كرمان را لرزاند.
به گزارش ايرنا به نقل از مركز لرزه نگاري كشوري موسسه ژئو فيزيك دانشگاه تهران، اين زمين لرزه در ساعت ‪ ۶‬و ‪ ۲۰‬دقيقه و ‪ ۵۷‬ثانيه به وقت محلي بوقوع پيوسته است .

مختصات جغرافيايي اين زمين زمين لرزه به عرض شمالي ‪ ۲۸ / ۴۸‬و طول شرقي ‪ ۵۶ / ۸۳‬درجه بوده است .

تاكنون از خسارات و تلفات احتمالي گزارشي بدست نيامده است .

خبرگزاري جمهوري اسلامي
+ نوشته شده در  شنبه هشتم خرداد ۱۳۸۹ساعت 8:57  توسط بهروز بهادري  | 

آتش‌سوزي در 70 هكتار از جنگلها و مراتع شيراز

حدود 70 هكتار از جنگل‌ها و مراتع كوه‌هاي جنوبي شيراز در آتش سوخت.

معاون حفاظت اداره كل منابع طبيعي فارس گفت: اين آتش‌سوزي كه از ساعت 17 بعدازظهر 5 خرداد در كوه‌هاي پيرينو و سبزپوشان آغاز شده بود پس از ساعت‌ها تلاش يگان‌هاي حفاظت محيط زيست و كمك‌هاي مردمي ساعت 4 بامداد روز 6 خرداد مهار شد.

اكبري ميزان خسارت را بيش از 2 ميليارد ريال پيش‌بيني كرد و افزود: در اين آتش‌سوزي گونه‌هاي بنه، بادام، كيكم و ارژن نابود شد.

معاون حفاظت اداره كل منابع طبيعي فارس افزود: درصورت تخصيص اعتبار مناسب مي‌توان با تشكيل گروه‌هاي مردمي و ايجاد انگيزه براي همكاري دامنه خسارت اين‌گونه حوادث را كاهش داد.

اسدي معاون برنامه‌ريزي و امور عمراني فرماندار شيراز هم گفت: به دليل وجود ارتفاع و مناطق صعب‌العبور و نيز تاريكي شب استفاده از امكانات آتش‌نشاني و بالگرد امكان‌پذير نبود و آتش با استفاده از نيروهاي مردمي و بسيج مهار شد.

جام جم آنلاين
+ نوشته شده در  شنبه هشتم خرداد ۱۳۸۹ساعت 8:56  توسط بهروز بهادري  | 

امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه شریف و سازمان مدیریت بحران

تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی شریف و معاون وزیرکشور و رئیس سازمان مدیریت بحران در زمینه به کارگیری از فناوریهای نوین در پیش بینی، پیشگیری، توانمندسازی و کاهش خسارات وارده از حوادث طبیعی به امضاء رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، این تفاهم نامه در زمینه همکاری علمی و پژوهشی بین دانشگاه و سازمان مدیریت بحران کشور در زمینه های مختلف است.

انجام مطالعات شناختی از چگونگی مدیریت بحران حوادث طبیعی از سوی دیگر کشورها و امکان استفاده از این تجربیات در داخل کشور، معرفی، بررسی و انجام مطالعات امکان سنجی به کارگیری از فناوری های نوین در پیش بینی، پیشگیری، توانمندسازی و کاهش خسارات وارده در حوادث طبیعی، مشارکت دانشگاه با سازمان در انجام پروژه های اجرایی مورد توافق، طرح های جامع مطالعاتی مربوط به حیطه کار سازمان و تهیه سندهای راهبردی، ارجاع طرح های خاص تحقیقاتی و مطالعاتی سازمان در زمینه های مختلف به دانشگاه برای بررسی و در صورت تصویب اجرای این طرح ها توسط دانشگاه و یا تیم مشترک از دانشگاه و سازمان، همکاری سازمان مدیریت بحران با دانشگاه در جهت دهی پایان نامه های دانشجویی به ویژه درمقطع کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه های مرتبط با نیازهای سازمان و برگزاری دوره های آموزشی مدیریت بحران بر اساس نیازهای کشور از جمله مفاد این تفاهم نامه است.

همکاری سازمان و دانشگاه در خصوص انجام پروژه های تحقیقاتی و کاربردی مشترک با دیگر مراکز تحقیقاتی داخل و خارج کشور و سازمان های بین المللی، همکاری سازمان و دانشگاه در برگزاری دوره های مشترک خارجی با سازمان های بین المللی و تبادل استاد و  همکاری دانشگاه با سازمان در فعال کردن کمیته های کاری سازمان از طریق شرکت در جلسات و عضویت در کمیته های فنی، کارگاه های آموزشی و ارائه پیشنهادهای فنی در چارچوب فعالیت های سازمان مدیریت بحران از دیگر محورهای بنیادی این تفاهم نامه است.

منبع :‌سازمان پدافند غير عامل

+ نوشته شده در  شنبه هشتم خرداد ۱۳۸۹ساعت 8:55  توسط بهروز بهادري  | 

مطالب قدیمی‌تر